Remus


Opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu.

Należy realizować ideały, walczyć w imię Dobra z silniejszymi, a czasowe niepowodzenie nie oznacza ostatecznej klęski.

Remus dowiaduje się, że jest z rodu mitycznych Stolemów, i ma do wypełnienia ważną misję. Ma wybawić zapadły zamek czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów.

Próbuje realizować ją na swoją miarę, jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki i drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty ale nie pozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Choć ponosi porażkę przekazuje tę ideę następcom.

Scenariusz spektaklu powstał na motywach powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”

Scenariusz, reżyseria i scenografia : Zdzisław Górski

Projekty kostiumów: Maciej Wojcieszkiewicz

Wykonanie Kostiumów: Anna Kozaryna i Krystyna Bienias

Wykonanie rzeźb: Waldemar Faryno

Muzyka: collage

Premiera: lipiec 2009

Zdjęcia Tomasza Ostrowskiego

Recenzje

Śmierć po kaszubsku, czyli rzecz o "Remusie" Teatru Snów

Ogromną rolę w Sztuce Ulicy odgrywa obraz. To właśnie on, podobnie jak w pewnej pięknej piosence, ma zostać przez przypadkowego widza-przechodnia, ocalony od zapomnienia. Dlatego też, zjawiskowa Śmierć na Rynku Nowego Miasta, unosząca się na szczudłach ponad publicznością, na długo pozostanie w pamięci widzów. Podobnie jak zapach palących się drew, wielka rybacka sieć oddzielająca człowieka od marzeń czy sznur na szyi Orła-Skazańca. Przedstawienie teatru z Gdańska zwraca uwagę spójnością przedstawianej historii, historii człowieka samotnie walczącego o coś więcej niż dywan-nielot czy czerwona koszula na wiejskim targu. Przedstawienie oswaja ze Śmiercią, przed którą próbujemy się ukryć, podejmujemy walkę, by w końcu zrozumieć, że podanie ręki jest nieuniknione, jak w ostatnim akordzie sztuki.
Nie można jednak zapomnieć, że rzecz cała dotyka wielkiej historii Kaszubów, piękna ich odrębnej kultury i walki o uchronienie tożsamości. I do imienia Remusa, nie sposób nie dodać imienia Aleksandra Majkowskiego, autora 'kaszubskiego zwierciadła', którego pewno gdzieś w zaświatach, cieszą teatralne poczynania festiwalowych Gości...

Małgorzata Wysocka-Błaszczak

www.sztukaulicy.pl- recenzje